Jak spisywać scenariusz?
  1. W jednym dokumencie spisujemy jeden odcinek.
  2. Odnotowujemy każdą ze scen, nawet te, w których nie pojawiają się żadne kwestie.
  3. Za pojedynczą scenę uważamy akcję dziejącą się w jednym miejscu i w jednym czasie. Czyli np. dwie następujące po sobie wizyty pijaków w werandzie pałacu Radziwiłłów uznajemy za dwie różne sceny, ponieważ między nimi mamy przerwę czasową.
  4. Każdą ze scen oznaczamy nagłówkiem: "Scena X" i nadajemy jej styl: Nagłówek 3 (standardowy) - aby to zrobić, należy zaznaczyć tekst i z górnego menu Styl wybrać odpowiednią opcję. Nie nadajemy żadnych nazw scenom!
  5. Pod nagłówkiem umieszczamy informację o czasie rozpoczęcia danej sceny (na podstawie wersji DVD serialu, w postaci: MM:SS; jeśli nie możemy stwierdzić czasu - spisujemy z VHS, itd. - zostawiamy puste miejsce) oraz informację o tym, gdzie dana scena ma miejsce - na końcu nie piszemy kropki! Np.:
    02:42
    Weranda pałacu Radziwiłłów

  6. Umieszczamy didaskalia, czyli krótko opisujemy, co dzieje się na ekranie. Informacje te oznaczamy kursywą, np.:
    Jacek spogląda na budzik, na którym widać godzinę 3:50.

    Didaskalia umieszczamy w odpowiednich miejscach sceny, tak, aby było jasne, co dzieje się na ekranie.

  7. Wypowiedzi postaci spisujemy w następujący sposób:
    NAZWA POSTACI: Wypowiedź.

  8. Postaci bez określonego imienia, lub nazwiska oznaczamy jako: MĘŻCZYZNA, KOBIETA, CHŁOPAK, DZIEWCZYNKA, TAKSÓWKARZ, ROBOTNIK, PIJAK, itd., ale NIE: FACET, BABA, itd. Jeśli w scenie występuje np. kilku mężczyzn o nieznanych personaliach, rozróżniamy ich w następujący sposób: MĘŻCZYZNA PIERWSZY, MĘŻCZYZNA DRUGI, itd.
  9. Nie stosujemy pogrubień w treści wypowiedzi.
  10. Nie używamy powtórzeń wykrzyknika (np.: "!!!"). Aby zaznaczyć, że ktoś bardzo głośno krzyczy, opisujemy to (patrz pkt. 12)
  11. Krzyk w formie pytającej kończymy w następujący sposób: "?!" NIE: "!?"
  12. Wyraźne stany emocjonalne (płacz, bardzo głośny krzyk, zdziwienie, itd.) albo warunki, w których ma miejsce wypowiedź (np. przez sen), oznaczamy przed wypowiedzią w następujący sposób:
    [płacząc], [głośno krzycząc], [przez sen]

  13. Jeśli nie wiemy, nie rozumiemy, lub nie jesteśmy w 100% pewni tego, co mówi dana postać, zamiast jej wypowiedzi (lub fragmentu) wstawiamy:
    [???]

    Bardzo proszę nie zgadywać na siłę tego, co być może mówi dana postać! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej odpowiednio oznaczyć wypowiedź. Być może ktoś inny będzie w stanie łatwiej rozpoznać niewyraźny tekst. W przypadku większych problemów będziemy wspólnie przedyskutowywać sprawę na forum. W ten sposób uda nam się utrzymać wysoką jakość odwzorowania pojawiających się w serialu dialogów.

  14. Stosujemy zasady interpunkcji i ortografii! Osoby mające problemy z ortografią najlepiej, żeby korzystały z przeglądarki Firefox, która ma wbudowaną kontrolę poprawności wprowadzanego tekstu i podkreśla na czerwono błędne wyrazy.
  15. W przypadku jakichkolwiek niejasności, lub wątpliwości odnośnie formy spisywania bardzo proszę o kontakt, najlepiej na forum w wątku:
    http://www.zmiennicy.com/forum/viewtopic.php?id=1208

  16. Jeśli chcemy pozostawić uwagę(i) dla innych, spisujących scenariusz, osób - np. poinformować o opuszczeniu fragmentu odcinka, wątpliwościach odnośnie wypowiadanych kwestii, itd. - odnotowujemy to poniżej, w sekcji: "Uwagi", opisując w miarę dokładnie sprawę. Nie śmiecimy w tekście scenariusza! Jeśli uwaga jest opisem jakiegoś problemu i ktoś rozwiąże ten problem, to zmienia kolor tekstu uwagi na jasnoszary. Uwagi numerujemy - tutaj przydatna informacja: aby zrobić przejście do następnego wiersza bez wprowadzania nowego numeru na liście, naciskamy SHIFT+ENTER.
  17. Aby otrzymać dostęp do edycji scenariusza innego odcinka, proszę o kontakt na forum (patrz pkt. 15), lub poprzez stronę.