Forum dyskusyjne

Przejdź na główną stronę serwisu

Ogłoszenie

Drodzy Forowicze, dbajmy o porządek na naszym forum! Bardzo prosimy, aby nie pisać tytułów wątków w całości wielkimi literami. Wszelkie nowe wątki, które takie tytuły będą miały, będą bez względu na treść usuwane. Dziękujemy za zrozumienie :-)

#1 06-09-2007 11:28:21

filosss
Użytkownik
Zarejestrowany: 13-07-2007
Posty: 16

Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

Intrygował zawsze mnie tytuł tego filmu. Ciekawi mnie jedna rzecz. Czy ma to związek z Wałami Chrobrego w Szczecinie? Chyba każdy mniej więcej kojarzy tą budowlę. I tu nasuwa się pytanie czy przypadkiem na festiwalu frojndszaft w Łest Berlin specjalnie ten film nie został wypromowany. Tzn mozna się tu dopatrywać Zwycięstwa nad niemiecką rzeszą, wygonieni Niemców ze Szczecina i nazwania niemieckich Tarasów Hakena mianem Wałów Chrobrego??

Offline

 

#2 08-09-2007 02:55:25

Jordan
Użytkownik
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 730

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

1) Nikt niemców nie wyganiał, sami spieprzali przed gwałcicielami z Armii Czerwonej.
2) Szczecin był jakąś tam oazą dla artystów w pewnym czasie, wspomnieć należy słynny klub 13 muz, gdzie nawet samego śp.Cybulskiego zbeształa kelnerka :D A Wały Chrobrego ? Nic takiego nie ma w historii, to tylko świetna nazwa dla świetnego miejsca w Szczecinie. Może i Bareja kiedyś gościł w tym zacnym mieście i ta nazwa zapadła w pamięci, stąd tytuł tego filmu. Nie posądzałbym aż o takie alegorie do ustaleń jałtańskich.
3) Inny film tam kręcony to Spadkobiercy Grunwaldu - też ciekawy film, taki antypruski :D Bij Prusaka !

Offline

 

#3 08-09-2007 21:48:52

scorpio44
Użytkownik
Od: Elbląg
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 623

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

No jeżeli idzie o tytuł "Spadkobiercy Grunwaldu", to akurat nikt wtajemniczony nie ma wątpliwości co do tego, do czego jest on aluzją.

Offline

 

#4 12-09-2007 03:57:04

Jordan
Użytkownik
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 730

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

Jak ja bym reżyserował to w nowej wersji Zmienników - Barewicz kręciłby "Spadkobierców Wehrmachtu" - i też nikt nie miałby wątpliwości do czego do aluzja :D

Offline

 

#5 12-09-2007 18:45:08

fromthesecondside
Użytkownik
Zarejestrowany: 22-06-2007
Posty: 291

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

Zbyt wyraźna. Drugim Bareją to ty nie będziesz, najwyżej ja nim będę.
BTW: nie zauważyliście, że „Spadkobiercy Grunwaldu” to wręcz idealna nazwa dla samogonu? Gdybym go pędził, nazwałbym go właśnie tak. Bareja dobry na wszystko…

Offline

 

#6 23-12-2007 06:22:01

interpio
Użytkownik
Zarejestrowany: 19-12-2007
Posty: 1

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

filosss :

Intrygował zawsze mnie tytuł tego filmu. Ciekawi mnie jedna rzecz. Czy ma to związek z Wałami Chrobrego w Szczecinie?

Według mnie to żaden, wał to wał, mój, Twój, Mieszka I czy Krzywoustego,
w nazwie filmu chodzi bardziej o ironie z tych reżyserów co w owych czasach
bali się nakręcić jakiś współczesny film lub komedię aby nie popaść w niełaskę
cenzurze, władzom partyjnym, krytykom a kręcili bez problemu historyczne filmowe gnioty.

Offline

 

#7 31-12-2007 15:13:33

el_comendanto
Użytkownik
Zarejestrowany: 13-03-2007
Posty: 87

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

Hehe...Pamietam jak bylem na obowiazkowym "Hubalu" Wspanialego Rezysera Bohdana poreby :lol:

Offline

 

#8 08-07-2010 17:41:26

Gawron
Użytkownik
Zarejestrowany: 08-07-2010
Posty: 1

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

O ile pamiętam z biografii Barei, to "spadkobiercy Grunwaldu" to kolejna aluzja to stowarzyszenia Grunwald właśnie w.w. Bohdana Poręby, które miało przedstawiać "narodowy komunizm". Coś na kształt jakiegoś NOPu czy ONRu, z tym że hołdujące jednocześnie PZPR i sowietom. No i oczywiście pan Barewicz to nikt inny jak właśnie Poręba, tak samo jak np. reżyser Zagajny w "Misiu" grany przez śp. Janusza Zakrzeńskiego.

Offline

 

#9 26-09-2010 12:29:18

bokser
Użytkownik
Od: Warszawa
Zarejestrowany: 19-08-2010
Posty: 41

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

"Wał Chrobrego" może być nawiązaniem do serialu nakręconego przez Porębę "Znak orła", którego akcja dzieje się w Polsce piastowskiej (czasy Łokietka).

Offline

 

#10 26-09-2010 18:58:13

Pleban
Użytkownik
Od: Montreal
Zarejestrowany: 10-04-2008
Posty: 417

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

Mnie w tym tytule uparcie intryguje słowo "Wał" :D


Stanisław Bareja, jako wybitny prześmiewca rzeczywistości, dzisiaj również miałby problemy z cenzurą.

Offline

 

#11 27-09-2010 00:23:37

YACEK
Użytkownik
Od: SZMIRA TV
Zarejestrowany: 10-12-2007
Posty: 889

Re: Reżyser Barewicz i jego film "Wał Chrobrego"

Ja to sobie interpretuję jako "przekręt" :)


Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania ...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson