Forum dyskusyjne

Przejdź na główną stronę serwisu

Ogłoszenie

Drodzy Forowicze, dbajmy o porządek na naszym forum! Bardzo prosimy, aby nie pisać tytułów wątków w całości wielkimi literami. Wszelkie nowe wątki, które takie tytuły będą miały, będą bez względu na treść usuwane. Dziękujemy za zrozumienie :-)

#1 20-12-2006 19:55:34

Piorun
Użytkownik
Od: Pomorze
Zarejestrowany: 31-10-2006
Posty: 663

Droga Jacka do pracy

http://www.youtube.com/watch?v=uxq8XZCH … mp;search=

Pod tym linkiem można sobie obejrzeć z jak wielkim trudem w czasch komuny, ludzie z prowincji docierali do pracy. Ciekawe jak udawało sie Jackowi zimą dojechać na czas chyba wstawał o 2:30.

PS. Miłego oglądania


Pani Katarzyno... Wszystko pójdzie w zapomnienie, nawet premia jeszcze poleci, tylko trzeba załatwić ten egzamin dla syna.
Jak to załatwić ?

Offline

 

#2 20-12-2006 21:21:12

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Droga Jacka do pracy

wlasnie... mnie ciekawi jak zima dojezdzal jak pewnie droga byla zasypana, rzeka zamarznieta, wiec nie bylo przeprawy

Offline

 

#3 21-12-2006 04:51:42

Jordan
Użytkownik
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 730

Re: Droga Jacka do pracy

Jak rzeka była zamarznięta to pewnie przechodził po lodzie na drugi brzeg :)
Ale co dalej ? Albo najpierw - rowerem po śniegu ?

Offline

 

#4 21-12-2006 17:07:42

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Droga Jacka do pracy

ja to uwazam to za wpadke, rezyer nie pomyslal o tym ze jest zima i nie daloby sie tak rady zima dojezdzac do roboty

Offline

 

#5 22-12-2006 01:38:02

Jordan
Użytkownik
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 730

Re: Droga Jacka do pracy

Wpadka jest tam jedna tylko - od mniej więcej 01:22 wrzutu na youtube - kadr za pleców jacka na rowerze: już dojeżdzają do rzeki, wolna przestrzeń. Następny kadr "od przodu" wyjeżdzają dopiero z lasu koło jakiś zabudowań - chyba tego nie było ;)
A co do nie pomyślenia o zimie, to trudno nazwać wpadką reżysera - bo nie jest powiedziane,  że żytkiewicz dojeżdzał tak cały rok itp. Pokazano wariant letni bo wtedy działa się akcja. A zimą to może nocował na bazie ?

Offline

 

#6 22-12-2006 10:22:51

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Droga Jacka do pracy

jakby tak bylo to by mieszkal caly ork w bazie, bo by mial blisko do roboty, poza tym kto spi w swoim zakladzie pracy

Offline

 

#7 22-12-2006 14:49:42

scorpio44
Użytkownik
Od: Elbląg
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 623

Re: Droga Jacka do pracy

Oj WRC... Tu jesteś akurat w grubym błędzie. Nocowanie w pracy, jeżeli nie ma możliwości dojechania na pierwszą zmianę, wcale do dzisiaj nie jest takim niespotykanym zjawiskiem (a w tamtych czasach tym bardziej).

Offline

 

#8 02-01-2007 02:03:29

Piorun
Użytkownik
Od: Pomorze
Zarejestrowany: 31-10-2006
Posty: 663

Re: Droga Jacka do pracy

Jeszcze jeden przykład drogi do pracy w PRLu z prowincji, jeszcze gorzej chyba niż Jacek

http://www.youtube.com/watch?v=7IU41xIH … mp;search=


Pani Katarzyno... Wszystko pójdzie w zapomnienie, nawet premia jeszcze poleci, tylko trzeba załatwić ten egzamin dla syna.
Jak to załatwić ?

Offline

 

#9 02-01-2007 12:19:16

helmutt
Użytkownik
Zarejestrowany: 11-09-2006
Posty: 137

Re: Droga Jacka do pracy

Najwazniejsza i najbardziej rzucająca się w oczy wpadka - gdy Jacek wstaje z łóżka jest jeszcze za oknem całkiem ciemno. Gdy wyjeżdża rowerem z domu - już jest całkowicie jasno. Jak w tak krótkim czasie z nocy zrobił się dzień?


Konie to wspaniałe zwierzęta. Jest z nich najsmaczniejsza kiełbasa.

Offline

 

#10 02-01-2007 18:14:38

scorpio44
Użytkownik
Od: Elbląg
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 623

Re: Droga Jacka do pracy

Helmutt, nie powielaj ciekawostek.

Offline

 

#11 03-01-2007 14:19:24

helmutt
Użytkownik
Zarejestrowany: 11-09-2006
Posty: 137

Re: Droga Jacka do pracy

Nie mogłem się powstrzymać.
Ale naszła mi na myśl pewna ciekawostka:
Otóż, jak wynika z serialu (ja nie pamiętam czy tak było naprawdę), koniecznym warunkiem zatrudnienia w WPT był stały meldunek w Warszawie. Wiemy to - raz - z "rozmowy kwalifikacynej" Kaśki z Łukasikiem (gdzie ten wyraźnie podkreśla intonacją głosu "stały meldunek w Warszawie") - dwa - gdy "Marian" wiózł Łukasika i pana głownego księgowego do Centrali Ogrodniczej na Żoliborzu po siatke ogrodzeniową, Łukasik opowiadał historię o kierowcy Walendziaku.
Jacek mieszkał przeciez w Zatorach, poza granicami Wa-wy. Tutaj mamy ciekawostkę - mogła być to zwykła wpadka twórców scenariusza, lecz w sumie nic tak naprawdę o Jacku nie wiemy, tylko tyle, że mieszka w Zatorach i pracuje w WPT. Nie ma słowa w serialu o jakiejkolwiek jego rodzinie itp. jak ma to miejsce choćby w przypadku Kaśki.  Gdyby miał rodzinę w Wa-wie i u niej miał stały meldunek - myślę, że w serialu byłoby o tym jakoś wspomniane, mając na uwadze dosyć szczegółowo dopracowane postacie nawet tych drugoplanpwych bohaterów. Gdyby natomiast miał meldunek "na lewo" - myślę, że musiałby podzielić los "Walendziaka".
W ogóle Jacek to ciekawa postać...


Konie to wspaniałe zwierzęta. Jest z nich najsmaczniejsza kiełbasa.

Offline

 

#12 03-01-2007 15:02:58

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Droga Jacka do pracy

moze pochodzi z wawy i tam zameldowany a gdzie indziej mieszka bo sie nie przelemdowal  - duzo takich osob jest a poza tym to lukasik tak mowil o tym stalym meldunku kasce tylko po to zeby znalezc jeszcze jakis inny powod  zeby jej nie przyjac wiec wlasciwie moglo to byc nieprawda

Offline

 

#13 03-01-2007 15:21:26

helmutt
Użytkownik
Zarejestrowany: 11-09-2006
Posty: 137

Re: Droga Jacka do pracy

WRC :

moze pochodzi z wawy i tam zameldowany a gdzie indziej mieszka bo sie nie przelemdowal  - duzo takich osob jest a poza tym to lukasik tak mowil o tym stalym meldunku kasce tylko po to zeby znalezc jeszcze jakis inny powod  zeby jej nie przyjac wiec wlasciwie moglo to byc nieprawda

Ale Kaśka MIAŁA stały meldunek w Warszawie, co widac i słychać na filmie, akurat tu Łukasik nie miał się do czego przyczepić.
Zresztą coś w tym musiało być, bo z kolei w "Nie ma róży bez ognia" pada takie zdanie (Lusia do Filikiewicza): "Zenek mógłby dostać fajną pracę w Warszawie ale nie ma meldunku" (czy jakos podobnie w każdym razie zachowałem sens).


Konie to wspaniałe zwierzęta. Jest z nich najsmaczniejsza kiełbasa.

Offline

 

#14 03-01-2007 16:01:05

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Droga Jacka do pracy

bo ogolnie w prlu nie chciano meldowac np w krakowie w poczatkach prlu byl zakaz meldowania ludzi spoza miasta

Offline

 

#15 04-01-2007 11:51:32

Rob-Chłop
Użytkownik
Od: Warszawa
Zarejestrowany: 14-09-2006
Posty: 115
WWW

Re: Droga Jacka do pracy

helmutt :

"Zenek mógłby dostać fajną pracę w Warszawie ale nie ma meldunku" (czy jakos podobnie w każdym razie zachowałem sens).

Helmucie, jedyna różnica między Twoim cytatem z pamięci, a rzeczywistą kwestią wypowiedzianą przez Celińską jest słowo "praca" - Celińska powiedziała "fajną robotę" ;)


Spowodu zabraknięcia towaru spszedasz wszczymana.

Offline

 

#16 04-01-2007 12:06:51

helmutt
Użytkownik
Zarejestrowany: 11-09-2006
Posty: 137

Re: Droga Jacka do pracy

Z tego co wiem, to scenaruisz filmu "Nie ma róży bez ognia" był ściśle konsultowany z fachowacami od óczesnych przepisów mieszkaniowych (jednym z głównych wątków filmu było ukazanie absurdów z przepisami meldunkowymi właśnie - absurdy owe spowodowały, że pod koniec filmu w mieszkaniu Filikiewiczów żyła sobie całkowicie legalnie dosyć pokaźna gromadka ludzi:) ).


Konie to wspaniałe zwierzęta. Jest z nich najsmaczniejsza kiełbasa.

Offline

 

#17 04-01-2007 12:49:27

Rob-Chłop
Użytkownik
Od: Warszawa
Zarejestrowany: 14-09-2006
Posty: 115
WWW

Re: Droga Jacka do pracy

helmutt :

Z tego co wiem, to scenaruisz filmu "Nie ma róży bez ognia" był ściśle konsultowany z fachowacami od óczesnych przepisów mieszkaniowych (jednym z głównych wątków filmu było ukazanie absurdów z przepisami meldunkowymi właśnie - absurdy owe spowodowały, że pod koniec filmu w mieszkaniu Filikiewiczów żyła sobie całkowicie legalnie dosyć pokaźna gromadka ludzi:) ).

A roboczy tytuł filmu brzmiał "LAWINA", co miało symbolizować lawinę kłopotów, które spadły na małżeństwo Filikiewiczów.

"najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że on cały czas działa legalnie..." - to smutna kwintesencja niecnych poczynań Jerzego Dąbczaka, który bez mrugnięcia okiem potwierdza "taaak, to jest najśmieszniejsze!"


Spowodu zabraknięcia towaru spszedasz wszczymana.

Offline

 

#18 13-07-2007 12:29:49

filosss
Użytkownik
Zarejestrowany: 13-07-2007
Posty: 16

Re: Droga Jacka do pracy

Jest scena - w tej chwili skleroza który odcinek. Ale Rozmowa Jacka ze Stasiem Lesiakiem o mieszkaniach właśnie... nie będę dokładnie cytował ale była taka forma "wstyd aby warszawski rodak nie posiadał mieszkania" póxniej wywód że co druga pasażerka posiada własny lokal itd. Pokazanie książeczki PKO... Sens taki jakby Lesiak wskazywał że Jacek to rodowity Warszawiak...

Offline

 

#19 13-07-2007 20:26:23

fromthesecondside
Użytkownik
Zarejestrowany: 22-06-2007
Posty: 291

Re: Droga Jacka do pracy

A co w tym dziwnego? Wyszedł z bidula, nie miał gdzie mieszkać, to znalazł sobie „lokal” u Mastalerza, zatrudnił się w WPT. Normalne.
Mnie natomiast nurtuje co innego — dlaczego Jacek jechał PKS-em aż pod Nowy Dwór Mazowiecki, żeby tam przesiąść się na pociąg? Nie mógł złapać w Serocku jakiegoś autobusu do Warszawy? Coś na pewno tam jeździło, a droga do pracy by mu się znacznie skróciła.

Offline

 

#20 16-07-2007 22:53:51

Pawełzmiennik
Użytkownik
Od: Szczecinek / Cardiff
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 240

Re: Droga Jacka do pracy

Towazyszu! Gdyby zlapal PKS w Serocku to droga nie bylaby juz tak ciekawa!


Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją!

http://phototrans.eu/16,1120,0.html - zapraszam!

Offline

 

#21 24-07-2007 20:13:46

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Droga Jacka do pracy

nie jechał PKSem bezpośrednio tylko pociągiem bo oczywistym jest fakt że podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#22 25-07-2007 00:21:46

fromthesecondside
Użytkownik
Zarejestrowany: 22-06-2007
Posty: 291

Re: Droga Jacka do pracy

No tak, że też nie pomyślałem...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson