Forum dyskusyjne

Przejdź na główną stronę serwisu

Ogłoszenie

Drodzy Forowicze, dbajmy o porządek na naszym forum! Bardzo prosimy, aby nie pisać tytułów wątków w całości wielkimi literami. Wszelkie nowe wątki, które takie tytuły będą miały, będą bez względu na treść usuwane. Dziękujemy za zrozumienie :-)

#1 01-02-2008 12:32:18

Inspektor Belon
Użytkownik
Od: Kraina Uśmiechu - Polska (WWa)
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 189

Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

Oto refleksje na wyzej podany temat:

- Wyglada na to, ze tylko 1313 posiada taka antene (ta na lewej przedniej szybie). Inne taksowki WPT nie maja jej ani na drzwiach, ani gdzie indziej (szczegolnie widac to w 9 odcinku, kiedy to ludzie pana Andrzeja robia "polowanie na jelenia" na postoju taxi). Lacznosc z dyspozytorem w ich wypadku odbywa sie jak widac w sposob telepatyczny ;)

- Ksztalt anteny na 1313 tez wyglada nietypowo. W tamtych czasach, warszawskie taksowki pracowaly w zakresie 300 MHz z hakiem. Cwiercfalowa antena do tego zakresu powinna miec okolo 25 cm dlugosci. Natomiast antena w 1313 ma przynajmniej metr (czyli pelna dlugosc fali, rozwiazanie, ktorego nikt nie stosuje). Nie ma tam zadnych ukladow dopasowujacych, wiec wyglada na to, ze ta antena powinna sie stroic w zakresie radiofonii UKF (w tamtych czasach bodajze 66 - 80 MHz). Wyglada wiec na to, ze ta antena to po prostu jakas domowa konstrukcja, zrealizowana na podstawie standardowych anten do radioodbiornika z Fiatow 125p, do ktorej dodano jedynie to wypasione mocowanie na szybe ;)


Mysza wpadła na Fiata!

Offline

 

#2 01-02-2008 13:52:28

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

nonono niezly expert z Ciebie, chyba trzeba sie znac, by to zauwazyc

Offline

 

#3 01-02-2008 14:24:21

sabina93
Użytkownik
Od: Przemyśl
Zarejestrowany: 26-01-2008
Posty: 130
WWW

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

No właśnie :D Jak jest domowej roboty to pewnie jacus zrobił bo zepsuł :D


-Jeszcze,jeszcze!!
-Wypije taki ze 3 butelki bełtu i jeszcze mu mało :D!!!
http://s11.battleknight.onet.pl/index.p … f=NDk5NzQ=

Offline

 

#4 01-02-2008 16:22:57

YACEK
Użytkownik
Od: SZMIRA TV
Zarejestrowany: 10-12-2007
Posty: 889

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

A ja mam taką antenę!  I służy ona do zwyklego radia.
Na podszybiu ma drugą antenę też do radia.  Myśle że ta na szybie była tylko tak na sztukę.


Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania ...

Offline

 

#5 01-02-2008 18:58:49

Inspektor Belon
Użytkownik
Od: Kraina Uśmiechu - Polska (WWa)
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 189

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

YACEK :

A ja mam taką antenę!  I służy ona do zwyklego radia.
Na podszybiu ma drugą antenę też do radia.  Myśle że ta na szybie była tylko tak na sztukę.

To ciesze sie, ze moja teoria sie potwierdza ;)


Mysza wpadła na Fiata!

Offline

 

#6 02-02-2008 16:48:58

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

co ciekawe ja zauważyłem że raz ta antena tam jest a raz jej nie ma...


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#7 02-02-2008 17:07:23

el_comendanto
Użytkownik
Zarejestrowany: 13-03-2007
Posty: 87

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

z tego co pamietam, taryfy mialy wlasnie taka antene na szybie. pamietam ten watek, bo jako dziecko rysowalem sobie samochodziki min. df-y i mialy one taka antenke :D

Offline

 

#8 02-02-2008 17:10:03

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

Inspektor Belon :

W tamtych czasach, warszawskie taksowki pracowaly w zakresie 300 MHz z hakiem. (w tamtych czasach bodajze 66 - 80 MHz).

303.8750 MHz, ( 66 - 73 MHz)

Ostatnio edytowany przez autovidol (02-02-2008 17:11:24)


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#9 02-02-2008 18:01:57

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

a latwo mozna bylo wtedy kupic takie cb radio jak taxowki ???

Offline

 

#10 02-02-2008 18:53:54

Inspektor Belon
Użytkownik
Od: Kraina Uśmiechu - Polska (WWa)
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 189

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

WRC :

a latwo mozna bylo wtedy kupic takie cb radio jak taxowki ???

CB Radio to akurat zupelnie inna bajka (sa to radia dostepne dla kazdego, pracujace w konkretnym i waskim wycinku pasma w okolicach 27 MHz).
Taxi natomiast, podobnie jak inne firmy, uzywaja radiotelefony profesjonalne, na zupelnie inne zakresy, i z CB nie maja one nic wspolnego. Ale to tak na marginesie.

W tamtych latach, o ile mi wiadomo, tego typu sprzet lacznosci mogli posiadac tylko licencjonowani krotkofalowcy oraz panstwowe firmy (np. PKP) czy sluzby (milicja, straz pozarna, SB, wojsko). Warszawskie MPT (na ktorej wzorowane jest WPT) byla firma panstwowa, wiec miala przywilej posiadania tego typu sprzetu.

Popularnymi sprzetami na pasmo 300 MHz w tamtych czasach byly Radmory 3041, albo ZEW-y firmy Warel. Niestety nie moge nigdzie znalezc fotek tych sprzeciorow, ale to najprawdopodobniej jeden z wyzej wymienionych wyrobow jezdzil w taksowkach warszawskiego MPT.


Mysza wpadła na Fiata!

Offline

 

#11 02-02-2008 19:38:37

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

WRC :

a latwo mozna bylo wtedy kupic takie cb radio jak taxowki ???

dla porównania CB radia pracują na częstotliwościach 26,960 MHz - 27,410 MHz


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#12 02-02-2008 23:52:19

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

czy to oznacza, ze obecnie cb radia to rowniez nie te samo co uzywa policja w swoich samochodach lub taxi ??? teraz taxi sa juz prywatne

Offline

 

#13 03-02-2008 00:18:20

Inspektor Belon
Użytkownik
Od: Kraina Uśmiechu - Polska (WWa)
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 189

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

WRC :

czy to oznacza, ze obecnie cb radia to rowniez nie te samo co uzywa policja w swoich samochodach lub taxi ??? teraz taxi sa juz prywatne

CB = Citizen Band = Pasmo Obywatelskie. Sa to radia o ograniczonej mocy, na konkretny, niewielki wycinek pasma w okolicach 27 MHz, gdzie kazda osoba z ulicy moze gadac bez koniecznosci zalatwiania licencji. CB Radio to nie jest ogolna nazwa na "pudelko z glosnikiem i mikrofonem". Jest to nazwa urzadzenia przeznaczonego do bardzo waskiego zastosowania i tyle.

Sluzby i wszyscy inni uzytkownicy korzystaja z radiotelefonow profesjonalnych (najczesciej made by Motorola) wymagajacych licencji, pracujacych w zupelnie innych zakresach (najczesciej od 146-174 MHz i 420-470 MHz), z wieksza moca i z mozliwoscia korzystania z przemiennikow (czyli automatycznych stacji retransmisyjnych instalowanych na wysokich budynkach w miescie) bardzo skutecznie zwiekszajacych zasieg.

A co do naszej dzielnej policji, no coz, panowie tak sie zamotali, ze obecnie korzystaja rownoczesnie z trzech systemow lacznosci naraz (z czego dwa da sie bez problemu nasluchiwac za pomoca ogolniedostepnych skanerow radiowych ;) ).


Mysza wpadła na Fiata!

Offline

 

#14 03-02-2008 08:41:30

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

ostatnio gliniarze weszli na Ericssony


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#15 03-02-2008 12:22:42

Inspektor Belon
Użytkownik
Od: Kraina Uśmiechu - Polska (WWa)
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 189

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

autovidol :

ostatnio gliniarze weszli na Ericssony

No to juz z dobre 15 lat temu bylo. EDACSa da sie sluchac odpowiednimi urzadzeniami (np. seria TrunkTracker Unidena). Ale ostatnio w wiekszych miastach na TETRE zaczeli przelazic, a z tym juz jest problem...


Mysza wpadła na Fiata!

Offline

 

#16 04-02-2008 00:47:54

scorpio44
Użytkownik
Od: Elbląg
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 623

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

Inspektor Belon :

CB = Citizen Band = Pasmo Obywatelskie. Sa to radia o ograniczonej mocy, na konkretny, niewielki wycinek pasma w okolicach 27 MHz, gdzie kazda osoba z ulicy moze gadac bez koniecznosci zalatwiania licencji. CB Radio to nie jest ogolna nazwa na "pudelko z glosnikiem i mikrofonem". Jest to nazwa urzadzenia przeznaczonego do bardzo waskiego zastosowania i tyle.

Od strony fachowej jest tak jak piszesz. Jednak w potocznym języku jak świat światem mówiło się "CB radio" na jakikolwiek tego typu sprzęt gadający, a już w szczególności kojarzyło się to (a powiem więcej - mnie do dzisiaj się głównie z tym kojarzy!) z taksówkarzami.

Offline

 

#17 04-02-2008 01:31:37

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

scorpio44 :

Inspektor Belon :

CB = Citizen Band = Pasmo Obywatelskie. Sa to radia o ograniczonej mocy, na konkretny, niewielki wycinek pasma w okolicach 27 MHz, gdzie kazda osoba z ulicy moze gadac bez koniecznosci zalatwiania licencji. CB Radio to nie jest ogolna nazwa na "pudelko z glosnikiem i mikrofonem". Jest to nazwa urzadzenia przeznaczonego do bardzo waskiego zastosowania i tyle.

Od strony fachowej jest tak jak piszesz. Jednak w potocznym języku jak świat światem mówiło się "CB radio" na jakikolwiek tego typu sprzęt gadający, a już w szczególności kojarzyło się to (a powiem więcej - mnie do dzisiaj się głównie z tym kojarzy!) z taksówkarzami.

hehe to niezłe masz skojarzenia, bo mi sie kojarzy głównie z kierowcami ciężarówek, chociaż teraz już co raz więcej osobowych posiada ( w myśl "zasady": "nie płać mandatów-kup sobie CB") chociaż dla mnie jak i dla innych kierowców zawodowych CB radio nie ma za cel "ostrzegać" przed policją ale pomagać w sytuacjach awaryjnych i odnaleźć różne adresy w różnych miejscach w Polsce


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#18 04-02-2008 04:06:54

Jordan
Użytkownik
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 730

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

Jak CB to tylko Mistrz kierownicy ucieka i ustawianie kolegów przeciw policji.

A u nas była moda na CB na początku lat 90-tych - kiedy to używano tego normalnie do rozmowy. Cała moda przeminęła wraz z nadejściem komórek.
Ale nie zapomnę tych szpanerów w ortalionowych dresach z trzema antenami po 2 metry na 190-kach... Zdarzały się też samochody z antenami od czołgów :D

.
.

Offline

 

#19 04-02-2008 19:03:48

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

wtedy też był najlepszy wypust radyjek, mam Presidenta Johnny I z tamtego okresu i do tej pory śmiga bez najmniejszych zastrzeżeń


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

#20 04-02-2008 21:20:47

YACEK
Użytkownik
Od: SZMIRA TV
Zarejestrowany: 10-12-2007
Posty: 889

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

Ja mam CB w domu i też można pogadać.


Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania ...

Offline

 

#21 05-02-2008 17:52:31

fromthesecondside
Użytkownik
Zarejestrowany: 22-06-2007
Posty: 291

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

EDACS? TETRA w dużych miastach tylko? Chyba jestem słabo poinformowany. Słyszałem gdzieś, że policja używa jakiegoś najprostszego radia, komórek i właśnie TETRY, ale coś mi się chyba pomyliło.

Jak CB to tylko Mistrz kierownicy ucieka i ustawianie kolegów przeciw policji.

I jeszcze Konwój, w którym CB Radio także odgrywa ważną rolę

Offline

 

#22 06-02-2008 00:57:17

Inspektor Belon
Użytkownik
Od: Kraina Uśmiechu - Polska (WWa)
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 189

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

fromthesecondside :

EDACS? TETRA w dużych miastach tylko? Chyba jestem słabo poinformowany. Słyszałem gdzieś, że policja używa jakiegoś najprostszego radia, komórek i właśnie TETRY, ale coś mi się chyba pomyliło

Jak na razie to TETRA dziala chyba tylko w Warszawie, Lodzi, Szczecinie, Krakowie i chyba tez zaczynaja ja wdrazac we Wroclawiu. Biorac pod uwage cene terminali (okolo 4000zl za nowego reczniaka Motoroli, a przewozny za okolo 7000zl) oraz niezbednej infrastruktury, jeszcze predko calego kraju nie pokryja ;)

EDACS jest jeszcze w paru miastach (Zielona Gora, Warszawa, Wroclaw, Legnica, Poznan, Trojmiasto, a z Krakowa sie wycofuja).

We wszystkich innych miastach kroluje stary dobry analog z zakresow 172-174 i 164-167 MHz ;)

Ostatnio edytowany przez Inspektor Belon (06-02-2008 00:59:07)


Mysza wpadła na Fiata!

Offline

 

#23 07-02-2008 23:08:14

Pawełzmiennik
Użytkownik
Od: Szczecinek / Cardiff
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 240

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

OOO! Rozbujaliście się koledzy na temat anten! A ja w tym temacie zielony....


Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją!

http://phototrans.eu/16,1120,0.html - zapraszam!

Offline

 

#24 07-02-2008 23:13:19

WRC
Użytkownik
Od: KRK
Zarejestrowany: 03-09-2006
Posty: 1072

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

ja tez kompletnie nie mam pojecia, ale dzieki temu dowiedzialem sie, ze policja w moim miescie ma slynna tetre i ze policja nie uzywa zwyklego cb radyja

Offline

 

#25 08-02-2008 01:22:53

autovidol
Użytkownik
Od: Opole
Zarejestrowany: 05-02-2007
Posty: 306

Re: Antena do lacznosci z dyspozytorem WPT

WRC :

ja tez kompletnie nie mam pojecia, ale dzieki temu dowiedzialem sie, ze policja w moim miescie ma slynna tetre i ze policja nie uzywa zwyklego cb radyja

wierz mi że "zwykłe" też mają...


Chwileczkę, ja zaraz zaraz... zaraz.
Zygmunt! Cho no
Uważaj tramwaj! Widzę... siedemnastka!
Stachu! Cho no

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson