Zmiennicy - WPT 1313

Menu główne

Przedmioty i obiekty

Pomiń menu trybu graficznego.
Lista ciekawostek:

1. Paliwo lotnicze

Ceglarek, właściciel stacji benzynowej, wlewając do zbiorników bezbarwne paliwo lotnicze, stwierdza: "Serce mnie boli jak to się miesza z żółtą. To jest benzyna lotnicza. Najwyżej 60 oktanów". Gdy jednak w 5. odcinku rodzina leśniczego zbiera do beczek zrzucone przez samolot paliwo, jej głowa, wąchając paliwo, z uśmiechem oznajmia: "98 oktanów!"

wróć na górę

2. Jeden dowód trojga osób

W serialu wykorzystano jeden dowód osobisty, który po niewielkich modyfikacjach wykorzystywany był jako dokument: Mariana Koniuszki, Jana Oborniaka oraz jego brata, Macieja Oborniaka. Wszystkie te postaci posiadają ten sam rysopis (wysoki, oczy niebieskie, blizna na brodzie), urodziły się w tym samym miejscu (Warszawa-Wola) oraz otrzymały dokument od tego samego organu (Naczelnik Dzielnicy Warszawa Praga Południe). Co ciekawe, w żadnym przypadku nie wypełniono pola z numerem ewidencyjnym. Na dokumencie wyraźnie widać nanoszone zmiany.

wróć na górę

3. Paszport Krashana

Krashan Bhamaradżanga jest obywatelem Tajlandii, jednak paszport, którym się posługuje, tak naprawdę jest dokumentem... Stanów Zjednoczonych.

wróć na górę

4. Typowe slogany dla czasów PRL-u

Na bazie WPT:

  • "Trzeźwość + Dyscyplina = 13 pensja"
  • "Oszczędzając paliwo, dalej pojedziesz."
  • "Kierowco! Twój pasażer - naszym klientem."

Podczas przekazywania kluczy do mieszkania zasłużonemu obywatelowi:

  • "Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania."

wróć na górę

5. Naklejka na szybie auta Michalika

Zielony stworek z naklejki na bocznej, tylnej szybie samochodu Michalika to tzw. Kilroy (zob. Kilroy was here). Co ciekawe, naklejka wędruje z prawego okna na lewe i, co więcej, raz przedstawia stworka z czterema a raz z dwoma palcami u rąk.

wróć na górę

6. Różne role tych samych samochodów

W serialu "gra" kilka samochodów, które wykorzystywane są w różnych rolach. Przykładem może być "maluch", który w odcinku "Safari" omija szukającego pomocy Rawicza, natomiast w przedostatnim odcinku służy za samochód nauki jazdy.

wróć na górę

7. Tablice rejestracyjne w serialu

W serialu wykorzystano zarówno autentyczne, jak i specjalnie zaadaptowane na potrzeby filmu tablice rejestracyjne. Jeśli chodzi o ten drugi typ, to najważniejszą, bez wątpienia, była rejestracja żółtej "1313" - WAE 606B. Jest to tablica z Mokotowa, prawdopodobnie z zasobów WFDiF na ul. Chełmskiej. Z tej serii wykorzystano również WAE 603B oraz WAE 654B - pierwsza z nich została zamontowana na Żuku "Borów Tucholskich", natomiast druga na jednym z Fiatów z WPT. Należy tutaj nadmienić, że tablica WAE 603B pojawiła się tylko w jednym z ujęć - w pozostałych Żuk posiadał, najprawdopodobniej prywatną, rejestrację WIJ 0164. Tablicę niebieskiej "1313" (WAT 039P) da się co prawda przyporządkować do Pragi Północ, jednak w tej dzielnicy nie wydawano rejestracji z literą P na końcu. Była to więc najprawdopodobniej tablica przygotowana wyłącznie na potrzeby filmu, a w zasadzie filmów, bo jako ciekawostkę należy odnotować fakt, że ta sama rejestracja "wystąpiła" kilka lat później w "VIP-ie" (1991) Juliusza Machulskiego na samochodzie Volvo 960. Inną, nietypową tablicą była rejestracja służbowego Poloneza Kłuska - WIO 234B. Natomiast tablica strażackiego stara Kuśmidra - WSO 062B - była przeróbką rejestracji WSC 052D.

wróć na górę

8. Taksówka Parzydlaka

Taksówka Parzydlaka w trakcie filmu zmienia kolor oznakowania bocznego - raz jest ono czarne, a raz białe. Samochód pozostaje raczej ten sam.

wróć na górę

9. Nić w poszyciu fotela

Gdy Kasia zaszywa fotel w żółtej "1313" po przygodzie z ekspresem do kawy, używa w tym celu czarnej nici. Jednak w ostatnim odcinku, już w nowej taksówce, ale ze starym fotelem, na oparciu wyraźnie widać białą, grubą nić.

wróć na górę

10. Srebrny, sportowy samochód

Nietypowy, srebrny, sportowy samochód, który możemy zobaczyć m.in. w scenie z docieraniem żółtej "1313" oraz gdy Kasia przekazuje przed dworcem taksówkę w ręce Mariana, to Datsun Cherry 120A FII (F10). Pojazd był produkowany od 1976 roku. Według informacji uzyskanych od Mieczysława Hryniewicza pojawiający się w serialu egzemplarz należał do Marcina Sznajdera - kaskadera, który w "Zmiennikach" zajmował się efektami specjalnymi. Inne źródło podaje, że samochód był własnością Zbigniewa Modela - kaskadera, który wystąpił w serialu. Co ciekawe, jeszcze na początku lat dwutysięcznych przemalowany na czarno samochód, w - delikatnie mówiąc - nienajlepszym już stanie, z kartką "Sprzedam" można było spotkać na jednym z parkingów w centrum Warszawy. Po pewnym czasie zniknął z tego miejsca, a jego dalsze losy nie są nam znane.

wróć na górę

11. Pociągi w serialu

Ciekawostką dla miłośników kolei są pojawiające się w serialu, nieistniejące już, pojazdy. W pierwszym odcinku można zobaczyć EZT (Elektryczny Zespół Trakcyjny) EW55-16, którym Jacek dojeżdża do pracy - żadna z jednostek tej serii nie została zachowana do dziś. Natomiast w piątym odcinku, podczas "rajdu safari" do Krakowa, na ekranie pojawia się, prowadząca pociąg towarowy, lokomotywa ET22-006. Co prawda na kolei wciąż wykorzystywane są inne ezgemplarze z tej serii, jednak ta konkretna lokomotywa już nie istnieje.

wróć na górę

12. Sztuczne wąsy Kasi

Kasia używa przynajmniej dwóch różnych sztucznych wąsów - jednoczęściowych oraz dwuczęściowych. Te pierwsze ma na sobie, gdy podwozi Helenę Koniuszkową - odkleja całość jednym ruchem. Natomiast gdy budzi się rano w Skórcu, zauważa, że brakuje jej jednej połówki. Podobnie, gdy Jacek po bójce orientuje się, że jego zmiennikiem jest Kasia, odkleja jej każdą z połówek z osobna. Trudno powiedzieć, czy Karski załatwił po prostu Koniuszce dwa komplety wąsów, czy mamy tu do czynienia z wpadką.

wróć na górę

13. Ciekawostki dotyczące samochodów

Różne ciekawostki dotyczące ważnych samochodów w serialu zostały umieszczone przy opisach tych pojazdów w dziale Samochody.

wróć na górę

Koniec głównej zawartości strony.

Radio Safari
Pomiń elementy przewijania trybu graficznego.
przewijanie do góry
przewijanie w dół
Do poprawnego funkcjonowania w trybie graficznym strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

Proszę włączyć obsługę JavaScript i przeładować stronę.
Trwa ładowanie strony. Proszę czekać.