Zmiennicy - WPT 1313

Menu główne

Żółta "1313"

zdjęcie

Nr rejestracyjny: WAE 606B
Model: Polski Fiat 125p
Kolor: safari
Wyprodukowany najprawdopodobniej w 1979 albo 1980 roku.

Pojawia się w pierwszym odcinku jako nowa "1313". Jeden z jedenastu zabrakowanych ("praktycznie każdy ma jakieś felery") wozów, przeznaczonych wstępnie na eksport do Belgii, które Lesiak załatwił dla WPT w zamian za zatrudnienie w przedsiębiorstwie szwagra dyrektora FSO. Towarzyszy bohaterom przez cały serial. W międzyczasie zostaje skradziony i staje się "skarbonką", przechowującą w pokryciu fotela 50 tys. dolarów. Od tej pory jest obiektem pożądania ludzi prezesa Kłuska i strażaka Kuśmidra. W przedostatnim odcinku osiąga przebieg 200 tys. km, a do czasu pójścia "pod młotek" przejeżdża jeszcze kolejne 12 tys. W noc przed licytacją Krashan i Wiesio Ceglarek próbują się, bezskutecznie, włamać do wozu, uszkadzając drzwi i przednią szybę. Na aukcji, ku zaskoczeniu wszystkich obecnych, samochód osiąga cenę 10 milionów 100 tysięcy złotych i zostaje tym samym "najdroższym Fiatem w dziejach polskiej motoryzacji".

Ciekawostki

  • Żółta "1313" tak naprawdę grana jest przez dwa albo nawet trzy różne samochody.
  • Po skradzeniu przez Kuśmidra i Krashana, od sceny w lesie aż do zatrzymania przez milicję, pojazd grany jest przez inny samochód - wskazują na to m.in.: dłuższe listwy boczne, nachodzące na przedni błotnik, znaczek na dole przedniego błotnika oraz emblemat "125p 1500" z tyłu samochodu (oryginalna "1313" nie posiada tego emblematu /choć w niektórych scenach ma tam jakieś oznakowanie/). Dodatkowo pojazd posiada inne tablice rejestracyjne (prawdopodobnie WNC 505B, przemalowane przez Krashana pastą do zębów na WNG 6898), w tym tylną prostokątną (w oryginale tylna tablica jest kwadratowa). Co ciekawe, w scenie pod dworcem w Kutnie (również w odcinku "Obywatel Monte Christo") na kołach pojawiają się nagle metalowe kołpaki (od momentu kradzieży w drugim odcinku oryginalna "1313" jeździ bez "kółek metalowych"), które jednak znikają, gdy samochód zatrzymywany jest przez patrol milicji.
  • Najprawdopodobniej ten sam samochód wykorzystany został także w 14. odcinku w scenach, gdy Kasia wozi Krashana między ul. Alternatywy, a ul. Grochowską. Wyraźnie widać, że zawieszenie tego fiata jest wyższe niż w taksówce, którą zmiennicy jeżdżą przez większość serialu. Samochód posiada także elementy obecne we wspomnianym wyżej pojeździe. Co ciekawe, w trakcie tego fragmentu odcinka pojawia się również właściwa "1313".
  • W 13. odcinku ("Spotkania z Temidą"), gdy Jacek podwozi Kasię pod DT Centrum, samochód ma z przodu tablicę rejestracyjną z niebieskiej "1313". Prawdopodobnie w tej scenie został wykorzystany inny pojazd, o czym świadczyć może fakt, że lusterko boczne jest umieszczone wyżej niż w oryginalnej "1313" oraz to, że wewnątrz widać zagłówki siedzeń.
  • Przed licytacją Kasia zamalowuje farbą oznakowanie samochodu, czyli wynikałoby z tego, że jest ono niezmywalne. A tymczasem kilka odcinków wcześniej Kuśmider po kradzieży usuwa znaki benzyną. Podobnie ze starej "1313" Lesiak również zmywał napisy rozpuszczalnikiem.
  • Na nową "1313" w pierwszym odcinku zakładany jest kogut z poprzedniego wozu. Jednak w następnych odcinkach na dachu już jest inny.
  • Jeden z samochodów, które zagrały taksówkę, miał prawdopodobnie problemy z ładowaniem akumulatora, bądź z układem hamulcowym, ponieważ w niektórych scenach (m.in. w odcinkach: 3, 4 i 10) na tablicy wskaźników widać świecącą się, czerwoną kontrolkę.
  • Według niepotwierdzonych informacji wykorzystany w serialu samochód w przeszłości był prawdziwą warszawską taksówką i został wyprodukowany w 1979 roku. W połowie lat 80. auto było już w kiepskim stanie technicznym i miało iść na złom, jednak ostatecznie zostało przekazane ekipie realizującej serial. Plotka głosi, że po zakończeniu zdjęć pojazd trafił na licytację i został zakupiony przez handlarza z Gniezna, choć informację tę należy traktować ze sporą rezerwą.

Koniec głównej zawartości strony.

Radio Safari
Pomiń elementy przewijania trybu graficznego.
przewijanie do góry
przewijanie w dół
Do poprawnego funkcjonowania w trybie graficznym strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

Proszę włączyć obsługę JavaScript i przeładować stronę.
Trwa ładowanie strony. Proszę czekać.