Zmiennicy - WPT 1313

Menu główne

Lokalizacje geograficzne i prawdziwe miejsca

Pomiń menu trybu graficznego.
Lista lokalizacji:

1. Blok Pióreckich

Rodzina Pióreckich mieszka w bloku przy ulicy Wałbrzyskiej 15 (róg Bacha). Skrzyżowanie Wałbrzyskiej i Puławskiej jest bardzo często pokazywane w filmie. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż nad wejściem do klatki schodowej wciąż znajduje się ten sam szyld "naprawy sprzętu gospodarstwa domowego", który widać w filmie.

wróć na górę

2. Zakręt z czołówki

Odcinek drogi w końcówce czołówki (zakręt, za którym "coś być musi, do cholery") znajduje się najprawdopodobniej na drodze nr 7 z Warszawy do Krakowa. Jedna z wersji mówi, iż mieści się on 5 km za końcem dwupasmówki z Warszawy, natomiast druga, że jest to zakręt przed Klemencicami, około 10 km na południe od Jędrzejowa. Według innych, mniej prawdopodobnych informacji, jest to trasa na Siedlce, za skrętem na Lublin.

wróć na górę

3. Alternatywy 4

Blok przy ul. Alternatywy 4 (w którym znajduje się "nawiedzony" pustostan) zmienił swoją lokalizację od czasów kręcenia poprzedniego serialu. W "Zmiennikach" nie mieści się już przy ul. Grzegorzewskiej 3 - z zewnątrz tak naprawdę zagrały go dwa bloki: przy ul. Lachmana 6, w okolicy Domu Kultury Stokłosy, oraz przy ul. Szolc-Rogozińskiego 14.

wróć na górę

4. Baza WPT

Bazę WPT "grały" obiekty na terenie Telewizji Polskiej przy ul. Samochodowej na Mokotowie.

wróć na górę

5. Dworzec kolejowy w Kutnie

Dworzec kolejowy w Kutnie został tak naprawdę "zagrany" przez dworzec w... Grodzisku Mazowieckim.

wróć na górę

6. Patrol milicji w Zdunach

Według jednych informacji patrol milicji w Zdunach stał na trasie E-8 w kierunku Kutna. Według drugich serialowe Zduny tak naprawdę były grane przez inne miejsce.

wróć na górę

7. Restauracja z prostytutkami

Lokal, z którego w trzecim odcinku wychodzą prostytutki, a w czwartym rozpoczyna swoją groźną przygodę Zdzisław Mroczkowski, to restauracja przy Hotelu Metropol, mieszczącym się przy ulicy Marszałkowskiej 99A.

wróć na górę

8. Pałac w Zatorach

Pałac w Zatorach, w którym Jacek wynajmuje pokój, jest prawdziwym obiektem. Powstał w XIX w., choć część jego murów istnieje już od wieku XVIII. Pałac faktycznie należał do rodu Radziwiłłów.

wróć na górę

9. Adres siedziby "Borów Tucholskich"

Adres siedziby "Borów Tucholskich", ul. Egzotyczna, jest fikcyjny.

wróć na górę

10. Ulica Mostowa

W tym miejscu Kasia przyjmuje w 14. odcinku zlecenie odebrania Krashana spod bloku przy ul. Alternatywy 40. Również tutaj Jacek namawia Kasię (Mariana), aby pomogła Parzydlakowi w uzyskaniu rozwodu.

wróć na górę

11. Muzeum Narodowe

Maria Piórecka pracuje w Muzeum Narodowym przy Al. Jerozolimskich 3.

wróć na górę

12. Klub Sportowy Ogniwo

Sceny, w których widać bramę wjazdową do Klubu Sportowego Ogniwo, zostały nakręcone na terenie Klubu Sportowego Warszawianka przy ul. Puławskiej.

wróć na górę

13. Warszawa Gdańska

Na tym dworcu wysiada Jacek jadąc do pracy. Tutaj też Kasia, wybierając się do Pomiechówka, oddaje żółtą "1313" w ręce Mariana i spotyka się z Jackiem. Obraz dworca kolejowego Warszawa Gdańska ukazany w "Zmiennikach" ma już wartość historyczną, ponieważ budynek ten spłonął niedługo po nakręceniu serialu i pod koniec lat 80. ubiegłego wieku powstał w tym miejscu nowy obiekt. Dworzec znajduje się przy ul. Słomińskiego 4.

wróć na górę

14. Dom Koniuszków

Dom, w którym mieszkają Koniuszkowie, mieści się przy ul. Irysowej pod numerem 11. Obecnie znajduje się tam siedziba jednej z warszawskich firm.

wróć na górę

15. Stacja benzynowa Ceglarka

Stacja benzynowa prowadzona przez Ceglarka znajdowała się na ul. Wołoskiej (wtedy Komarowa). Najprawdopodobniej było to miejsce, w którym dziś stoi nowa stacja Orlenu. Choć obydwa obiekty zupełnie się od siebie różnią, to widoczne w tle bloki wydają się być podobne.

wróć na górę

Koniec głównej zawartości strony.

Radio Safari
Pomiń elementy przewijania trybu graficznego.
przewijanie do góry
przewijanie w dół
Do poprawnego funkcjonowania w trybie graficznym strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

Proszę włączyć obsługę JavaScript i przeładować stronę.
Trwa ładowanie strony. Proszę czekać.